XXX Niedziela Zwykła

 24 października 2021r.

1. Dzisiaj 30 niedziela zwykła - Światowy Dzień Misyjny; dziś na sumie zostaną poświęcone opłatki wigilijne, które nasz organista Robert Więch będzie roznosił do naszych domów. Kierując się bezpieczeństwem wiernych i stosując się do obecnych obostrzeń, opłatki będą dostarczone do progu naszych domów i mieszkań ( nie wchodząc do wewnątrz). Jednocześnie informujemy, iż opłatki są szczelnie firmowo zapakowane w odpowiednio zaprojektowane koperty; dziękujemy za życzliwe przyjęcie p. Roberta, zapraszamy na nabożeństwo różańcowe o godz. 1700 ; w tygodniu na godz. 1715, dzieci do kaplicy na godz. 1700; ofiary złożone na tacę są przeznaczone na misje.

2. Dziękujemy za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę a przekazane jako wkład własny na prace przy kościele i innych budynkach parafialnych w ramach projektu kompleksowej termomodernizacji. Dziękujemy też za wszystkie wpłaty na ten cel na konto parafii.

3. W najbliższą środę zapraszamy po wieczornej Mszy świętej na adorację Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzi Ruch Rodzin Nazaretańskich, rozważając tajemnice chwalebne różańca. W czwartek obchodzimy święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

4. Przyjmujemy na wypominki jednorazowe, listopadowe i roczne.

5.  Młodzież oazowa rozprowadza znicze przed kościołem; zyskane środki zostaną wykorzystane na wyjazdy oazowe.

6. Już czwarty raz przygotowujemy się w naszej parafii do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, wraz orkiestrą dętą pod batutą Łukasza Wojakowskiego z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Kolejna próba już jutro - w poniedziałek 25 października o godz. 19.00 w sali bielańskiej. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

7. W piątek, 29 października po Mszy świętej wieczornej odprawiona zostanie Droga Krzyżowa ofiarowana za zmarłych w czyśćcu cierpiących; zapraszamy do wspólnej modlitwy z Kołami Różańcowymi.

8. W poniedziałek, 1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych: W naszym kościele Msze św. tego dnia będą o godz. 7:00, 8:30, 10:00 i 18:00 (nie będzie Mszy św. o godz. 11:15 i 12:30). Na cmentarzu w tym dniu odprawione zostaną Msze św. o godz. 11:30 i 19:30. Po Mszy św. o godz. 11:30 procesja żałobna, w czasie której polecać będziemy zmarłych w wypominkach jednorazowych. Zachęcamy do udziału w procesji. Wypominki na cmentarzu będą też czytane o godz. 11:00. Kancelaria parafialna w dniu 1 listopada będzie nieczynna.

Wtorek, 2 listopada – Dzień Zaduszny – Dzień Modlitw za zmarłych: Msze św. w naszym kościele o godz. 6:30, 7:00, 8:00, 10:00 i 18:00; na cmentarzu o godz. 19:30. Ofiary składane na tacę podczas Mszy św. na cmentarzu o godz. 19:30 w dniu 1 i 2 listopada będą przeznaczone na Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie. Bardzo prosimy, aby wierni przystąpili w tych najbliższych dniach do spowiedzi i mogli przyjąć Komunię świętą ofiarowaną za zmarłych. Pamiętajmy, żeby nie umknęło to, co najważniejsze. Apelujemy także o rozsądne kupowanie kwiatów i zniczy – po świętach tony śmieci są wywożone na wysypisko a należności pokrywa parafia. Przypominamy, że parafia nie ubezpiecza nagrobków, gdyż nie jest ich właścicielem, można to uczynić indywidualnie – nie ponosimy zatem odpowiedzialności za ich zniszczenie w wyniku huraganów.

9. Dostępna jest prasa religijna - zapraszamy po tygodniki: „IDZIEMY” ( w nim m.in. czy gaśnie zapał misyjny i dlaczego kościół prowadzi działalność misyjną ), „GOŚĆ NIEDZIELNY” przypomina postać papieża Jana Pawła I, którego beatyfikację zaplanowano na przyszły rok, „MAŁY GOŚĆ NIEDZIELNY” z komiksem o nowym błogosławionym księdzu Janie Macha, śląskim Haniku, zamordowanym przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Alicja Słowińska l.71, Stanisława Rajska, Kazimierz Komuda l. 90 )   – Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.

 

 

 


TERMOMODERNIZACJA – DZIĘKI DOTACJI Z NFOSIGW W WARSZAWIE

W 2024 roku będziemy obchodzić 100 rocznicę istnienia  naszego kościoła i parafii – ROK 1924! Stąd chcemy pozostawić na kolejne lata i pokolenia – dar czyli pomnik, którym będzie przygotowanie budynków parafialnych w tym kościoła na nowe czasy. Niektórzy pamiętają odbudowę w latach 50-tych – zniszczonego kościoła, nosili cegły, deski, pracowali przy kościele, są tacy? Proszę podnieść rękę do góry.

Dziś skorzystaliśmy z niebywałej okazji, jaką była możliwość uzyskania dotacji z NFOŚiGW, by z pomocą środków państwowych oraz naszego wkładu własnego przystosować budynki do nowych warunków.

Ale co tzn.? Otóż to, że wchodzimy w nowe budownictwo, nowe możliwości i pozostawiamy po sobie na długie lata budynki parafii nowoczesne, energooszczędne i pięknie odnowione.

Tylko przez cztery miesiące w ostatnim roku za ogrzewanie zapłaciłem ponad 60.000 zł. Ogromne pieniądze, których nie pokrywa niedzielna taca, a przecież musi wystarczyć także na inne opłaty.

Jeśli mamy szanse skorzystać z pieniędzy publicznych, to dzięki wykorzystaniu nowych technologii choćby pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych, możemy sprawić, że my sami oraz kolejne pokolenia w kościele będą mogły czuć się jak w domu, będziemy mniej płacić na utrzymanie kościoła i parafii i będzie  po prostu cieplej.

Ks. Biskup Romuald Kamiński z 13 wniosków o dotację z terenu naszej diecezji wybrał tylko ten jeden, podkreślając wartość naszej Wołomińskiej społeczności i widząc potrzebę odnowy budynków Parafii. Za to jesteśmy bardzo wdzięczni Księdzu Biskupowi, jak i innym osobom, które się przyczyniły do otrzymania decyzji o przyznanych środkach.

Dotacja, która została przyznana Parafii nie oznacza jednak, że pieniądze znalazły się na naszym koncie, ale oznacza, że gdy rozpoczniemy prace, wykonamy je, przedstawimy rachunki, i  zostaną one zatwierdzone, to wtedy otrzymamy refundację, czyli równowartość, pomniejszoną o wkład własny, czyli tzw. nasze własne pieniądze. Nie trzeba nikomu przypominać, że ceny towarów i usług w ostatnim roku poszły znacząco „w górę” i dalej rosną, co stanowi o naszym niepokoju, dotyczącym dotrzymania Umowy i realizacji Harmonogramu Rzeczowo-finansowego. Stąd prośba o zaangażowanie wszystkich i wsparcie tego projektu. Jest on realizowany od 2017 roku, a w szczególności ostatnie dwa lata, zakończone naszym sukcesem. Bez pomocy całej naszej Parafii oraz innych ofiarodawców, będzie nam bardzo trudno dotrzymać  warunków Umowy.

Licząc na życzliwe i hojne wspieranie naszych prac budowlanych, które chcemy zakończyć w 2023 roku, prosimy o wspólne zaangażowanie. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na naszą prośbę o comiesięczne wpłaty w kopertach TERMOMODERNIZACJA - UDZIAŁ WŁASNY, w trzecią niedzielę miesiąca. Oczywiście, że pieniądze można przekazywać w każdym czasie, również na konto parafii.

Odwołajmy się jeszcze raz do tego, o czym powiedziałem na początku; liczę na to, że uda nam się zebrać te środki, które są naszym wkładem finansowym własnym , zrealizować projekt i przygotować kościół i parafię  na nowe czasy dla przyszłych pokoleń. Żywię nadzieję, że zostałem dobrze zrozumiany, ale chętnie odpowiem każdemu na wszystkie pytania i wątpliwości.