VI NIEDZIELA ZWYKŁA

16 lutego 2020r.

  1. Dziś VI niedziela zwykła, po Mszach świętych prowadzona jest zbiórka do puszek na chorych objętych opieką „Caritas” naszej diecezji. O godz. 17:00 nabożeństwo różańcowe w kościele w intencji dzieci, młodzieży oraz korzystających z wypoczynku zimowego.
  2. Zakończyliśmy wizyty duszpasterskie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli księży w swoich domach, za wspólne modlitwy, cenne rozmowy i ofiary złożone na potrzeby parafii. Składamy serdeczne: Bóg zapłać!
  3. Konferencja dla Niewolników Maryi we wtorek o godz. 19:00.
  4. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we środę o godz. 18:00.
  5. Msza św. połączona z modlitwą przed Najświętszym Sakramentem prowadzoną przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Bóg uzdrawia” we czwartek o godz. 19:00.
  6. Rekolekcje 33 dniowe „Do Jezusa przez Maryję” rozpoczną się w parafii Matki Bożej Królowej Polski w najbliższy piątek o godz. 19:00.
  7. W sobotę obchodzimy święto Katedry św. Piotra Apostoła – udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy nawiedzą katedrę lub konkatedrę i tam pobożnie odmówią „Ojcze nasz” i „Wierzę”.
  8. Msza święta dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin zostanie odprawiona w następną niedzielę o godz. 15:00. Również w przyszłą niedzielę po Mszach świętych młodzież oazowa będzie rozprowadzać karnawałowe ciasta i słodycze. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na weekendowe dni skupienia dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy.
  9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej- polecamy ten numer naszego diecezjalnego tygodnika „IDZIEMY” szczególnie osobom stanu wolnego tzw. singlom, którym poświęcono dwa artykuły, omówiono między innymi duszpasterstwo singli; polecamy także artykuł o rekolekcjach 33 dniowych przygotowujących do zawierzenia się Jezusowi przez ręce Maryi; do nabycia w zakrystii także: „GOŚĆ NIEDZIELNY” i „NIEDZIELA”, „Któż jak Bóg” i „Mały Gość”.

Naszym zdaniem ważny i delikatny do przemyślenia temat, który powtarzamy!
Celem naszej Parafii, która jest Zarządcą Cmentarza Parafialnego jest całkowite pozbycie się śmieci w najbliższych latach. Zdając sobie sprawę z tego, że nie osiągniemy takiego stanu z różnych przyczyn, to, jeśli zmniejszymy choćby o połowę ilość odpadów cmentarnych, wszyscy na tym skorzystamy. Pozostaje kwestią naszych decyzji: kupić sztuczną wiązankę czy ze świeżych gałązek, znicze szklane czy plastikowe, robić segregację czy nie, ale też może trzeba po prostu mniej przynosić: kwiatów, zniczy świec, itp. Świętej pamięci Ksiądz Sikora mawiał, „nie wieńce, ale pieniądze poświęcić na msze święte za zmarłą osobą” – i ludzie się podporządkowywali. Warto może zamiast generowania śmieci, rzeczywiście bardziej duchowo wspomagać zmarłych, więcej się modlić, zamawiać msze święte.
        Rzeczywiście, w dobie programów globalnych na temat zanieczyszczenia środowiska, czy ochrony środowiska ( słyszymy, jakie to w oceanach góry śmieci pływają) to, co się dzieje na cmentarzu dochodzi do absurdu. Kwoty, które musimy ponosić jako Parafia czyli Zarządca Cmentarza, z tytułu utylizacji śmieci są ogromne. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich czterech lat utrzymanie cmentarza wzrosło 10-krotnie!!! a śmieci z cmentarza w skali roku wywozimy kilkaset ton. Sytuacja nie jest rozwiązana i opłaty wciąż rosną, czego sami doświadczamy w naszych gospodarstwach domowych. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki będzie tego koniec.

Trzeba więc sobie dziś dać odpowiedź: czy coś z tym zrobię, czy jednak godzę się na to, by ceny dalej rosły.