1Dzień Niepodległości zgromadził w naszym Kościele dużą liczbę osób, którzy przez wspólny śpiew, oddali hołd tym, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. Wspólnym śpiewom towarzyszył okolicznościowy chór dzieci, młodzieży i dorosłych, oraz Powiatowej Orkiestry Dętej pod batutą Łukasza Wojakowskiego. Ten niezwykły koncert mógł odbyć się dzięki wielkiemu zaangażowaniu nie tylko wykonawców, ale też wielu innych ludzi, którzy bezinteresownie włączyli się w organizację tego wydarzenia. Za ten wspólny czas, wzruszające chwile, niezapomniane przeżycia gorąco dziękuję: chórowi, orkiestrze, p. Łukaszowi Wojakowskiemu. P. Grażynie Markowskiej, p. Renacie Sobocie, p. Arturowi Paprockiemu, p. Krzysztofowi Procajło, p. Agnieszce Łuczyk.

A oto kilka świadectw ludzi różnych pokoleń przeżywających z nami te wspaniałe chwile...

 

W dniu 11 listopada w naszej parafii odbył się czwarty już wieczór śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych powiązanych recytacją poezji. Działo się to w kościele, który na przestrzeni wieków zawsze był ostoją polskości. Dumna jestem, że mogłam wziąć udział w tym przedsięwzięciu jako przedstawicielka starszego pokolenia. Budujące było to, że w projekcie „spotkali się” przedstawiciele trzech pokoleń: dzieci, młodzież, rodzice i dziadkowie i razem mogli dać wyraz radości, bo Święto Niepodległości to nie tylko patos i powaga – to radość z odzyskania wolności! Stąd śpiewane były poważne pieśni i wesołe piosenki nawiązujące do historii naszego kraju. Dla mnie ważne było zamanifestowanie swojego patriotyzmu, wiary, przywiązania do tradycji i jakże cennych wartości niepodległościowych ( zwłaszcza w obliczu współczesnych trendów europejskich) i jednocześnie pokazanie młodszym kierunku na przyszłość. To zadanie starszego pokolenia – własny przykład. Wierzę, że ten projekt zostawił w młodym pokoleniu ślad, którym będą podążać po drodze utrzymania suwerenności.

Elżbieta Kosson

Bardzo lubię śpiewać, a śpiewanie pieśni patriotycznych sprawia mi jeszcze większą radość, ponieważ mogę nimi wyrazić oprócz miłości do śpiewu, także miłość do Ojczyzny. Ta miłość łączy pokolenia Polaków, o czym świadczyła wspaniała atmosfera na naszym koncercie. Dziękuję za to bogate doświadczenie.

Magdalena Łuniewska

Udział we wspólnym śpiewaniu patriotycznym to napewno niezapomniane przeżycie i chwile, które zostaną w pamięci chyba już do końca. Tego typu wydarzenia są bardzo cenne. Możemy między pokoleniowo oddawać cześć bohaterom narodowym, budując i przypominając sobie naszą jedność jako Polaków. Kiedy zabrzmiał hymn narodowy i rozejrzałam się po kościele, widząc ludzi starszych, ludzi w średnim wieku, młodzież,kobiety, mężczyzn i dzieci w różnym wieku, (zaczynając od tych w wózku), zakręciła się łza wzruszenia w moim oku. To jest oddawanie czci i pamiętanie o tym co miało miejsce 11 listopada. Tak jak oni kiedyś jednoczyli się i walczyli za nasz kraj tak i my dzisiaj stajemy razem, jeden obok drugiego i oddajemy im cześć, walcząc o to, aby pamięć o nich nigdy nie zniknęła. Miałam przyjemność powiedzieć piękny wiersz Maryi Konopnickiej pod tytułem „Hej siewacze”. Padają tam słowa : „Kości ojców, ich mogiły Ziemię naszą użyźniły”. Te słowa w szczególny sposób mnie dotknęły, bo rzeczywiście tak jest. To dzięki ich odwadze i waleczności oraz ofierze mamy zaszczyt żyć w wolnym kraju. To na ich dłoniach spoczywa fundament polskiej ziemi, po której my teraz stąpamy. Jestem wdzięczna za możliwość udziału w tym koncercie i mam nadzieję ,że za rok również będzie nam dane spotkać się przy okazji tego wielkiego wydarzenia jakim jest Święto Niepodległości.

Kamila Łuczyk

Koncert „Pieśni Patriotycznych” w którym wzięłam udział przybliżył mi historię naszego kraju w czasach niewoli. Jesem dumna, że mogłam wziąć w nim udział i w ten sposób oddać hołd Polsce!

Oliwia Sikorska lat 11

Koncert bardzo mi się podobał. Miałam trochę termy, ale z każdą zaśpiewaną piosenką malała. Jestem dumna, że jestem Polką i mogę obchodzić Narodowe Święto Niepodległości śpiewając patriotyczne pieśni z bliskimi.

Gabrysia Łuniewska lat 9