VI NIEDZIELA ZWYKŁA
11 lutego 2018

  1. Dziś przypada 6 niedziela roku zwykłego i jednocześnie Światowy Dzień Chorego; zapraszamy na Różaniec w intencji chorych o godz. 17.15 i Mszę święta o godz. 18.00 (zaproszenie przekazują Koła Różańcowe).
  2. W tym tygodniu rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czas potrzebny na oczyszczenie, zmianę, pogłębienie życia duchowego. Na znak, że wchodzimy z wiarą i nadzieją oraz, że pragniemy odnowy w najbliższą środę zwaną Popielcową przyjmiemy na nasze głowy popiół, znak uniżenia i pokory wobec Boga i człowieka. Zapraszamy na Msze święte: godz. : 6.30, 7.00, 8.00, 10.00, 16.00, 18.00, 20.00. Przypominamy, że wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni i okresy pokuty( czyli rozpoczynający się m.in. w tym tygodniu Wielki Post czy też dzień szczególny jakim jest Środa Popielcowa ). W tym czasie chrześcijanie powinni szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca. Czynami pokutnymi są: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
    Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Zapraszamy jednocześnie do udziału w wielkopostnych nabożeństwach ku czci Męki Pana Jezusa – Drodze Krzyżowej (z udziałem dzieci godz. 16.30, dla dorosłych – 17.15, młodzież zapraszamy na 19.00 ) i Gorzkich Żalach – niedziela godz. 17.00. Za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Rekolekcje wielkopostne w tym roku będą od 2 niedzieli Wielkiego Postu naszym przygotowaniem do Nawiedzenia Parafii przez Matkę Bożą w Wizerunku Jasnogórskim w dniu 2 i 3 marca b.r.
  3. „Trzeźwość egzaminem w wolności” – dzisiaj rozpoczyna się również 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, podczas którego zostanie ogłoszony Narodowy Program trzeźwości. Zachęcamy, aby wykorzystać ten moment do składania i odnawiania przyrzeczeń trzeźwościowych. W zakrystii jest wyłożona Księga Trzeźwości, gdyby ktoś zdecydował o złożeniu przyrzeczenia – tam można dokonać wpisu.
  4. Dziękujemy za dotychczasowe serdeczne przyjęcia kapłanów w czasie wizyt duszpasterskich, wspólną modlitwę i ofiary przekazane na potrzeby kościoła, w tym roku na termomodernizację budynków kościelnych. Gdyby z jakiś przyczyn nie można było przyjąć księdza w wyznaczonym terminie, prosimy umówić się indywidualnie z kapłanem na błogosławieństwo rodziny.

    Program wizyty na najbliższy, ostatni tydzień „kolędowania”: w poniedziałek, 12 lutego: od godz. 1600 Chrobrego 6, 10, 12a, we wtorek, 13 lutego: od godz. 1600 ul. Kościelna 65, 67, 66, 68, w czwartek, 15 lutego: ul. Kościelna 56, 58, 62, 77, w piątek, 16 lutego – ul. Kościelna 60, 64, Kościelna, 71, 73, 75 i w sobotę od godz. 900 ul. Daszyńskiego, ul. Przechodnia, Plac 3 Maja, ul. Legionów oraz wszystkie zgłoszenia indywidualne; plan kolędy można znaleźć w gablocie ogłoszeń oraz na naszej parafialnej stronie internetowej.
  5. Do nabycia prasa katolicka: diecezjalny tygodnik Idziemy, ogólnopolski Gość Niedzielny, Niedziela; Któż jak Bóg – pismo Księży Michaelitów - zachęcamy do czytania.