8 Niedziela Zwykła
3 marca 2019r.

 1. Ostatnia niedziela karnawału i zarazem ósma zwykła w kalendarzu liturgicznym. W marcu Papież Franciszek prosi nas o modlitwę za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane. Dziś pierwsza niedziela miesiąca; o godzinie 15.30 spotkanie wszystkich bielanek. Obecność obowiązkowa, spotkanie dla Kół Żywego Różańca o godz. 16.00; również na godz. 16.00 do domu parafialnego, zapraszamy do udziału w spotkaniu nt. „Encyklika Papieża Pawła VI HUMANAE VITAE / O ZASADACH MORALNYCH W DZIEDZINIE PRZEKAZYWANIA ŻYCIA LUDZKIEGO/” organizowanym przez Parafialny Ośrodek Formacji Rodziny, które poprowadzą Anna i Piotr Gryza oraz lekarz Małgorzata Łuczak. Prelegenci przedstawią treści nauczania papieskiego oraz m.in. wyjaśnią na ich podstawie, dlaczego stosowanie środków antykoncepcyjnych jest moralnie niedopuszczalne i szkodzi zdrowiu, o godz. 17.00 w kościele nabożeństwo eucharystyczne.
 2. Jutro w poniedziałek przypada 37 rocznica święceń biskupich i dzień imienin Biskupa Seniora Kazimierza Romaniuka; zapraszamy do modlitwy dziękczynnej i modlitwy prośby a ponieważ jest to święto św. Kazimierza Królewicza, intencje nasze złóżmy za jego wstawiennictwem.
 3. Wszyscy wierni powinni czynić pokutę, Wielki Post jest takim sposobnym do tego czasem. Nie odkładajmy na później nawrócenia, zmian w naszym życiu, wzbudzajmy pragnienie świętości, rozwoju naszej duchowości, postępujmy zgodnie z wiarą, módlmy się więcej i gorliwiej, czytajmy Pismo święte, spełniajmy ochoczo uczynki miłosierdzia wobec ludzi. Przed nami Środa Popielcowa – popiół na naszych głowach, znak uniżenia i pokory wobec Boga i człowieka jest symbolem wewnętrznego nastawienia szczególnie na czas Wielkiego Postu. Msze święte: godz. : 6.30, 7.00, 8.00, 10.00, 16.00, 18.00, 20.00. Rozpoczynamy też wielkopostne nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej: w piątek: o 17:15 i 19:00 Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale z nauką pasyjną i procesją eucharystyczną o godz. 17:00 w niedziele.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły – nie jemy mięsa i wędlin oraz ograniczamy do minimum spożycie pokarmów; warto podjąć intencję dla tych zmagań i ofiarować je na chwałę Boga. Świadomi wiary chrześcijańskiej nie zlekceważą tych postnych przepisów i będą widzieli w nich drogę swojego rozwoju.

 1. W tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – modlitwa przed Jezusem Najwyższym kapłanem o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – zapraszamy do udziału we Mszy św. wieczornej Towarzystwo Przyjaciół Seminarium i wszystkich, którym droga jest ta sprawa.
 2. Od 8 marca, który kojarzy się nam z Dniem Kobiet – dniem podziękowania za kobiety. Kościół — napisał święty Jan Paweł II, papież - w Liście apostolskim „Mulieris dignitatem” — „pragnie złożyć dzięki Najświętszej Trójcy za «tajemnicę kobiety» i za każdą kobietę — za to, co stanowi odwieczną miarę jej godności kobiecej, za «wielkie dzieła Boże», jakie w niej i przez nią dokonały się w historii ludzkości” (n. 31). Przekazujemy wszystkim Paniom serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego. Od tego dnia rozpoczniemy cotygodniowe nocne czuwanie w naszej Kaplicy Adoracji – z piątku na sobotę. Chętne do modlitwy osoby prosimy o kontakt z panią Ryszardą Kurek.
 3. W Parafii Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie (ul. Floriańska 3) w dniu 9 marca (sobota) o godzinie 19:30 odbędzie się Koncert Dziękczynienia Panu Bogu za 100 lat niepodległej Polski; koncert, który mieliśmy okazję wysłuchać w naszej parafii 25 listopada – w programie dziękczynne oraz wielkopostne pieśni religijne w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną, chór oraz solistów. Więcej informacji na plakatach oraz w Internecie – serdecznie zapraszamy!
 4. Za tydzień, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.00 Gorzkie Żale. JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO – to ogólnopolska akcja modlitwy w intencji Papieża Franciszka. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy troszczą się o losy Kościoła, by wsparli modlitewnie Następcę Św. Piotra – 10 marca godz. 17.00.
 5. Za ławkami stoi puszka na ofiary na kwiaty do Ciemnicy, Grobu Pańskiego i na wystrój kościoła.
 6. Od 10 marca, po wieczornych Mszach Świętych zaczynamy Nowennę do św. Józefa – zapraszamy do wspólnej modlitwy, szczególnie czcicieli św. Józefa.
 7. Widzimy, że zostały wycięte drzewa na cmentarzu, aby zapewnić miejsce pod nowe pochówki. Zgodnie z decyzją Urzędu Miasta winniśmy dokonać w ciągu trzech lat ustawowej opłaty za usunięcie drzew w wysokości 2 mln 329 tysięcy 792 zł. Suma ogromna wręcz abstrakcyjna ale takie są przepisy Ustawy. Burmistrz Wołomina korzystając z możliwości, jakie daje Ustawa dotycząca usuwania drzew, podjęła decyzję o zamianie wskazanej kwoty na nasadzenia zastępcze w ilości 1012 sztuk. Koszt nasadzeń zastępczych wyniesie między 40 a 50 tysięcy złotych. Stąd zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Wołomina, a nawet okolic, o wsparcie. Proponujemy, aby w dwie najbliższe niedziele osoby chętne złożyły na tacę koperty z dopiskiem „Drzewa” z dobrowolną ofiarą. Jeżeli ta forma będzie niedogodna, to można też złożyć większą ofiarę na tacę lub dokonać wpłaty na konto Parafii. ( WOŁOMIN, PARAFIA MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ NIP 1250559045 NR RACHUNKU BANKOWEGO 84 1020 1042 0000 8202 0106 9368 Z DOPISKIEM DRZEWA )

Jednocześnie informujemy, że 23 marca w sobotę od godz. 9.00 rozpoczniemy nasadzenia drzew na naszym cmentarzu. W związku z tym, prosimy tych mężczyzn, którzy chcieliby pomóc o przybycie wraz z własnym szpadlem.

 1. Do nabycia prasa katolicka: tygodniki: Idziemy, Gość Niedzielny, Niedziela oraz inne.